
Champagne Taittinger, med anor från 1734, ägs och drivs fortfarande av familjen Taittinger. Den fantastiska kvaliteten har gjort Champagne Taittinger till ett av de mest omtyckta champagnemärkena i Sverige. Deras bubblor finns ofta i glasen när det finns något att fira, inte minst på Nobelbanketten där deras cuvéer serverats vid flera tillfällen. Prestigecuvéen Comtes de Champagne är familjens flaggskepp, en blanc de blancs som enligt en samlad journalistkår är en av de bästa dryckerna som finns att köpa för pengar.
Folies de la Marquetterie är Årets Nobelchampagne 2019!
Precis som intarsia – marquetterie på franska – är en kombination av olika typer av trä och färger, så har ordet ”folies” två olika betydelser. En ”folie” kan beskriva ett mycket brant område land. Det kan också betyda ”galenskap”; och visst kan man kalla det en typ av galenskap att plantera vinrankor på ett så brant område som det som omgärdar slottet Marquetterie!
Folies de la Marquetterie är gjord av 45% chardonnay och 55% pinot noir, vilket representerar andelen vinrankor av vardera druvsort som är planterade runt slottet Marquetterie i Pierry.
Intensiv, doft av persikor, blodgrape och inslag av rostad brioche och vanilj.
Smak:Fylligt och fruktigt med harmoniskt slut och lätt fatinslag.
Passar till:Grillad fisk, gratinerade ostron.
Om producenten:Champagne Taittinger, med anor från 1734, ägs och drivs fortfarande av familjen Taittinger. Den fantastiska kvaliteten har gjort Champagne Taittinger till ett av de mest omtyckta champagnemärkena i Sverige. Deras bubblor finns ofta i glasen när det finns något att fira, inte minst på Nobelbanketten där deras cuvéer serverats vid flera tillfällen. Prestigecuvéen Comtes de Champagne är familjens flaggskepp, en blanc de blancs som enligt en samlad journalistkår är en av de bästa dryckerna som finns att köpa för pengar.
Bekräfta genom att välja alternativ och trycka på knappen.