
Champagne Taittinger, med anor från 1734, ägs och drivs fortfarande av familjen Taittinger. Den fantastiska kvaliteten har gjort Champagne Taittinger till ett av de mest omtyckta champagnemärkena i Sverige. Deras bubblor finns ofta i glasen när det finns något att fira, inte minst på Nobelbanketten där deras cuvéer serverats vid flera tillfällen. Prestigecuvéen Comtes de Champagne är familjens flaggskepp, en blanc de blancs som enligt en samlad journalistkår är en av de bästa dryckerna som finns att köpa för pengar.
Prélude är nu åter på magnum som lanserades först till millennieskiftet.
20 år senare är Prélude tillbaka på magnum för första gången sedan 1999.
Blenden består av 50% Charodnnay med djup mineralitet från Grand Cru klassade byarna Avize och Les Mesnil tillsammans med strukturerad och komplex pinot noir från grand cru klassade byarna Ambonnay och Mailly.
Finstämt fruktig och brödig doft med blommor och mineraler.
Smak:Elegant, mycket frisk smak med citrusfrukt, mineral och exotisk frukt.
Passar till:Aperitif, fisk och skaldjur
Om producenten:Champagne Taittinger, med anor från 1734, ägs och drivs fortfarande av familjen Taittinger. Den fantastiska kvaliteten har gjort Champagne Taittinger till ett av de mest omtyckta champagnemärkena i Sverige. Deras bubblor finns ofta i glasen när det finns något att fira, inte minst på Nobelbanketten där deras cuvéer serverats vid flera tillfällen. Prestigecuvéen Comtes de Champagne är familjens flaggskepp, en blanc de blancs som enligt en samlad journalistkår är en av de bästa dryckerna som finns att köpa för pengar.
Bekräfta genom att välja alternativ och trycka på knappen.